Sokan nem tudják, hogy a megújuló energiaforrások közé tartozik a biomassza is, ami szerves anyagokat alakít energiává. Ez a gyakorlatban főleg különféle növényi részek elégetését jelenti, ami lehet fa, széna, vagy, ahogy egy ausztrál cég nemrég megmutatta, invazív gyom is. Bár természetesen ez a módszer nem annyira zöld megoldás, mint a nap-, vagy szélenergia használata, átmeneti megoldásnak megteszi, különösen, ha ezzel az élővilággal is jót lehet tenni.
A GreenMatters számolt be a Brisbane-ben működő SEFAAS Proprietary Limited új fejlesztéséről, amelynek lényege, hogy kifejezetten olyan invazív gyomnövényeket használ energiatermelésre, amelyek gyorsan szaporodva csökkentik a biológiai sokszínűséget, más, őshonos növényfajták kiszorításával.
A biomassza tulajdonképpen bármilyen növényi alapú anyag lehet: cukornád, szalmatöret, de lehet erdészeti melléktermék vagy bármilyen más növényi maradvány
- magyarázta az ABC Net Australia-nak nyilatkozva Philip Jarratt, a SEFAAS ügyvezető igazgatója.
Gyomokban energiát tartalmaz
A cég a növényi anyagokat szén hozzáadásával briketté préseli, amelyet aztán a tiszta szén kiváltására lehet használni. A módszer nagyx előnye, hogy az így létrehozott fűtőanyag a szén fűtőértékének 85 százalékát képes pótolni, miközben a gyombrikettnek több mint 95 százalékkal kisebb a károsanyag-kibocsátása.
A gyomnövények felhasználásával készülő biomassza-tüzelőanyag emissziója alacsonyabb, mint a széné - képünk illusztráció (Fotó: Unsplash/Shane Rounce)
Az ausztráloknak főleg a prosopis glandulosa (mesquite) és az acacia verticillata nevű gyomnövényekkel gyűlt meg a baja, amelyek nagy területen terjedtek el, így a tiszta energiát biztosító brikettek gyártása során az élővilágot is meg tudják tisztítani a betolakodó növényfajtáktól. Ezzel helyreállhat a biológiai sokszínűség, ráadásul - Jarratt szerint - csökkenhet az Ausztráliát is sújtó erdőtüzek kialakulásának az esélye.
A SEFAAS máris a jövőbe tekint és már több beszállítóval is megállapodott, amelyek külföldről szállítanák nekik a további alapanyagot. A cég tervei szerint évente akár félmillió tonna gyombrikettet is előállíthatnak, amelyeket hőerőművekben szeretnének felhasználni.
A technológia iránt már több ország is érdeklődik, annak ellenére, hogy a biomassza alkalmazása nem tekinthető hosszú távú megoldásnak.