A mostani elektromos autók akkumulátorait gyorstöltővel jellemzően 20-30 perc alatt fel lehet tölteni 80 százalékig, a régebbi típusoknál azonban ez a folyamat több órát is igénybe vehet. A villanyautók teljes töltéséhez pedig ennél is több időre van szükség, igaz, egy korábbi kutatás rámutatott, hogy mé gaz első generációs elektromos autók hatótávja is elegendő a felhasználók jelentős többségének.
Ettől függetlenül a töltési folyamat felgyorsítása mindenképpen kelleni fog hozzá, hogy a villanyhajtás még szélesebb körben el tudjon terjedni, ezért remek hír, hogy amerikai kutatók olyan módszerre bukkantak, amellyel még a régebbi elektromos autók töltése is jelentősen felgyorsítható - írja az InsideEvs.
Az amerikai Idaho National Laboratory szakértői ugyanis olyan töltési protokollt dolgoztak ki, amellyel 10 perc alatt lehet 90 százalékig feltölteni egy lítium-ionos akkumulátort. A fejlesztésben részt vevő Eric Dufek szerint az új protokoll megengedi a töltési feszültség emelését, illetve szakaszosan módosítva azt, elérhető a gyorsabb töltés. A töltési folyamatot egy mesterséges intelligencia figyeli és az változtatja, hogy éppen mennyi energiát vesz fel az autó a töltőoszlopról.
A kutatók számítógépes modellezés mellett valós tesztekkel is alá tudták támasztani az állításaikat, ráadásul, hozzátették, hogy a módosított protokollok nem befolyásolják az akkumulátorok élettartamát - amelyekről nemrég kiderült, hogy akár az elektromos autó teljes életciklusánál is tovább képesek üzemelni, jelentős teljesítmény-, és kapacitáscsökkenés nélkül.
A tudósok arra is rámutattak, hogy a módszerrel a már meglévő elektromos autók töltése is felgyorsítható, ez csupán egy szoftverfrissítés kérdése lenne.