A klímaváltozás miatti szélsőséges időjárási jelenségek közül az egyik legsúlyosabb a szárazság, ami amellett, hogy káros hatással van az élővilágra és a mezőgazdasági termelésre, komoly ivóvízhiányt is okozhat. Ez önmagában probléma és akkor még nem beszéltünk róla, hogy a Föld lakosságának több mint egyharmada számára nem biztosított az ivóvízhez való hozzáférés - írja a Science Daily.
Ezen a helyzeten segíthet egy új fejlesztés: a University of Texas kutatóinak sikerült létrehoznia egy különleges gélt, amely akár a világ legszárazabb területein is képes tiszta ivóvíz előállítására. A megoldás óriási előnye, hogy a gél előállításához könnyen hozzáférhető, olcsó alapanygokra van szükség: egy kilogrammnyi gél gyártása mindössze 2 dollárba kerül.
A vízhiány a klímaváltozás miatt egyre több embert fog érinteni (Fotó: Unsplash/Izzy Gibson)
A gél hatékonyságához kétség sem férhet: egyetlen kilója napi több mint 6 liter vizet képes megkötni a levegőből, még olyan helyeken is, ahol a relatív páratartalom a 15 százalékot sem éri el. Ahol a páratartalom már 30 százalék, a gél egyetlen kilója akár napi 13 liter ivóvíz előállítására is képes.
Ez egy praktikus megoldás, amelynek segítségével az emberek a Föld legforróbb, legszárazabb területein is vízhez juthatnak. Ez emberek millióit érinti, akiknek nincs biztonságos hozzáférése az ivóvízhez: így könnyen és egyszerűen használható ezközöket adhatunk a kezükbe, amellyel előteremthetik a háztartásban használt vizet
- mutatott rá Guihua Yu, az anyagtudomány professzora.
A kutatók cellulózból és úgynevezet konjakgumiból - a konjac nevű növényből kivont vízmegkötő anyag - állították elő a gél alapját. A megkötött vizet melegítéssel lehet kioldani a különleges anyagból, ehhez azonban csupán rendkívül kevés energiára van szükség. Ez a módszer további előney, a víz levegőből történő kivonására irányuló más módszerek hátránya ugyanis, hogy nagyon energiaigényesek, ráadásul, kevésbé hatékonyak a most előállított gélnél. Bár a 6 liter elsőre nem tűnik soknak, a kutatók szerint a gélréteg vastagításával jelentősen növelhető a kinyert víz mennyisége - továbbá, azt se felejtsük el, hogy a napi 6 literhez mindössze egyetlen kilóra van szükség a speciális anyagból.
A gél a sivatag közepén is képes akár napi 6 liter víz előállítására (Fotó: Unsplash/Juli Kosopalova)
A gélt rugalmas filmként kell elképzelni, ami sokoldalú felhasználási lehetőségeket nyújt, ennek gyártása pedig rendkívül gyors: mindössze 2 percre van szükség a gél alapanyagának kikeverésére, amelyet ezután fagyasztva szárítással (liofilizálással) véglegesítenek. A gél ezután bevetésre kész.
A technológiához hasonló eszközt a Google anyacége is fejleszt, a terveket ráadásul bárki ingyen letöltheti!