Az ukrajnai háború során komoly támadások érték a Fekete-tenger partjához közel fekvő Mikolajiv városát, tavaly őszre azonban az ukrán erők a térség jelentős részét visszafoglalták az orosz megszállóktól.
Ennek fényében különösen komoly teljesítmény, hogy a napokban nemrég átadták az 500 megawattos teljesítményű Tyligulska szélerőmű első ütemét - írja az Electrek. Összehasonlításként: Magyarország szélenergia-kapacitása 2013 óta változatlan, 329 megawatt.
A kivitelező DTEK Group a háború árnyékában állított üzembe összesen 19, egyenként 6 megawattos Vestas szélturbinát, amelyek így összesen 114 megawatt megújuló energia termelésére képesek.
Ez azonban csak az első fázis, a Tyligulska ugyanis, ahogy írtuk 500 megawattos lesz, ha befejeződik az építkezés. A DTEK célja, hogy az évtized végére mintegy 30 gigawatt megújuló kapacitást üzemeljen be Ukrajnában.
Az egy éve tartó háború kihívásai ellenére a DTEK újabb 114 megawatt zöld energiatermelési kapacitást épített Ukrajna számára. Nehéz munka volt, de a kollégák bátor és profi hozzáállásának köszönhetően az új szélfarm 19 turbinája idén tavasszal munkába állhat.
A DTEK folytatja az új energiatermelő létesítmények építését, mert hiszünk Ukrajna győzelmében. Emellett jelezni is szeretnénk nemzetközi partnereink számára, hogy most is lehetségesek az ukrajnai befektetések, nem kell ehhez kivárni a háború végét
- mondta Maxim Timcsenko, a DTEK vezérigazgatója.
Ukrajna megújuló energia termelésére alkalmas kapacitása jelenleg körülbelül 10 gigawattot tesz ki. Ha sikerül elérni a fent említett 30 gigawattos célszámot, akkor az ország igényeinek felét megújuló forrásokból lehet majd fedezni.