Aki eregetett már papírsárkányt, jól tudja, hogy a legnehezebb rész a felszállás, ha már sikerült magasabbra emelkedni, az ott uralkodó légköri viszonyok általában megkönnyítik a repülést. Ezt a jelenséget használná ki egy viszonylag új fejlesztés, amelynek lényege, hogy nagyméretű "papírsárkányokkal" termelnének szélenergiát, körülbelül 200 méteres magasságban - írja az Ars Technica. A jelenség magyarázata, hogy a felszín közelében a szelet különféle akadályok - fák, épületek, dombok - lassítják. Azonban már 500 méteres magasságban 3-7 kilométeres óránkénti sebességgel gyorsabb széljárás tapasztalható, mint 100 méteren.
A fák és az épületek körülbelül 100 méteres magasságig felfogják a szelet (Fotó: Unsplash/Agnieszka Ziomek)
A lap információi szerint Európában és az Egyesült Álllamokban legalább tíz cég fejleszt hasonló megoldásokat. Ha sikerül megtalálni a tökéletes receptet, a sikeres cég bankot robbanthat: a módszerrel ugyanis olyan helyeken is ki lehetne aknázni a szél energiáját, ahol a földre telepített turbinák nem dolgoznának kellő hatékonysággal. A különleges, siklóernyőre emlékeztető sárkányok akár a tengerekre, óceánokra telepített szélfarmok egy részét is kiválthatják, különösen olyan területeken, ahol a mély víz miatt csak uszályokra telepített turbinákat tudtak eddig használni.
Ezeket az eszközöket olcsóbb gyártani és szállítani, emellett pedig nagyobb hatékonysággal is működnek. Ha ezek adottak, onnantól miért akarna bárki is hagyományos szélturbinákat építeni?
- mutatott rá Florian Bauer, a müncheni Kitekraft technológiai vezetője.
Az egyik megközelítés: a siklóernyőre emlékeztető sárkány egy kábellel hozza működésbe a földön lévő generátort (Courtesy of the SkySails Group)
A jelenlegi sárkányok egyelőre prototípusnak tekinthetőek, ami azt jelenti, hogy még pár akadályt meg kell ugrani, hogy kereskedelmi léptékben is megérje a fejlesztés. A kisebb verziók - például a hamburgi SkySails Power sárkányai - már kaphatóak, ezekkel azonban még csupán körülbelül 80 kilowattot lehet termelni.
Ez körülbelül 60-70 háztartás energiaszükségleteit tudja fedezni, egyetlen, nagyjából 180 négyzetméter alapterületű sárkány vagy ernyő és egy 800 méteres rögzítőkábel segítségével. Összehasonlításként: egy átlagos, 90 méter magas szárazföldi szélturbina körülbelül 2,75 megawatt megtermelésére képes.
A mostani fejlesztések ennél nagyobb méretű - és teljesítményű sárkányok-siklóernyők kifejlesztésére irányul, amelyek már megawattos nagyságrendben lesznek képesek áramot termelni. A következő mérföldkő egy 3,5 megawatt teljesítményű rendszer elkészítése, amely már mintegy 2800 háztartást tudna ellátni árammal - többet, mint egy 90 méteres szélturbina.
A módszer akár hajókon is használható, de a tengeri szélfarmokat is kiválthatja
(Courtesy of the SkySails Group)
Kétféle megközelítés verseng most egymással: a fenti videón is látható, siklóernyőre emlékeztető szerkezetek, amelyek egy, a földön lévő generátort mozgatnak meg. Pontosabban, emelkedés közben meghúzzák a kábelt, amely működésbe hozza a generátort - ez nagyjából a gravitációs erőművek ellentéte. A másik megoldás egy ennél merevebb szárnyat jelent, amelyre hajtóművek helyett kisméretű szélturbinákat telempítenek. Repülés közben a menetszél mozgatja ezeket, az így termelt áram pedig a rögzítőkábelhez csatlakoztatott vezetéken jut le a földre. A fel-, és leszállást egy apró villanymotor teszi lehetővé, amelyet szintén a szélenergia működtet.
Ami a gazdasági megfontolásokat illeti: egy hagyományos sélturbinához rengeteg acélra és betonra van szükség. Az Airborne Wind Europe szakmai szövetség kutatása például azt találta, hogy egy 50 megawattos "sárkányfarm" működtetéséhez két évtized alatt 913 tonnányi alapanyagra lenne szükség, míg egy hagyományos szélturbinákból álló szélfarmhoz 2868 tonnára, az említett építőanyagokból. Azaz, a sárkányos megközelítés tehát mindenképpen zöldebb és gazdaságosabb megoldás.