Az okosvárosok egyik fontos alapkövét a mobilhálózatok jelentik, az Internet of Things (IoT), illetve az úgynevezett M2M (machine-to-machine) kommunikáció ugyanis jelentős részben a mobilkommunikáció segítségével könnyíti meg a városlakók életét. A mobilhálózatokat cellákra osztják, minden cella közepén egy adótorony működik, ezen keresztül tudunk egymással beszélgetni, üzeneteket küldeni vagy internetezni, de az említett digitális eszközök számára is ez jelenti a legfontosabb kommunikációs csatornát.
A mobilhálózatok bázisállomásai még akkor is rengeteg energiát fogyasztanak, ha épp nem továbbítanak adatokat (Fotó: Unsplash/Alex Rybin)
Igen ám, de ezek az adótornyok, vagy szaknyelven bázisállomások rengeteg energiát fogyasztanak. Az Eurasia Review eheti cikkében mutatott rá, hogy laboratóriumi körülmények között egy nulla adatforgalmat lebonyolító bázisállomás a csúcsteljesítményhez szükséges energia 60 százalékát pazarolja el.
Erre jelenthet megoldást a japán Shibaura Institute of Technology (SIT) tudósainak friss kutatása, amelyben azt vizsgálták, hogy lehetséges lenne-e a kihasználatlan bázisállomások lekapcsolása, anélkül, hogy ez érintené a kommunikációs hálózat megbízhatóságát. Az ötlet nagyjából ahhoz hasonlít, mint a társasházak lépcsőházaiban felszerelt mozgásérzékelős villanykapcsolók működése, igaz, egy picit talán bonyolultabb műszaki háttérrel.
A japán kutatók gépi tanulási algoritmusok segítségével igyekeznek előre jelezni, hogy melyik bázisállomás várhatóan mekkora forgalmat bonyolít le nap közben. Azokat az adókat, amelyek bizonyos időszakban kihasználatlanok, egy szoftveres megoldás segítségével egyszerűen lekapcsolják, vagy a tévékhez hasonló készenléti állapotba helyezik, ezzel legalább 20 százalékkal csökkenthető az energiafelhasználásuk.
A kísérlet során a SIT szakemberei két hónapon át gyűjtötték a bázisállomások forgalmi adatait, majd szimuláció segítségével nézték meg, hogy a kihasználatlan tornyok lekapcsolása hogyan befolyásolja az adatforgalom alakulását. Az eredmények magukért beszélnek, az új módszerrel ugyanis egyrészt jelentős mennyiségű energiát sikerült megtakarítani, miközben a mobilkommunikáció még a lekapcsolt bázisállomásokkal együtt is megbízhatóan és zökkenőmentesen működött.
Aludj el szépen, kis bázisállomás! (Fotó: Unsplash/Reeii)
"A bázisállomások intelligens vezérlése lehetővé teszi, hogy a jövő mobilhálózatait megújuló források lássák el energiával" - mondta Sinkuma Rioicsi professzor, a kutatás vezetője.
A japán kutatók módszere tehát lehetővé teszi, hogy zöldebb, körynezetkímélőbb mobilhálózatok jelenjenek meg az okosvárosokban, ami nagy lépés a fenntarthatóbb jövő felé.