New York az Egyesült Államok legnépesebb nagyvárosa, területén bő 8,8 millióan élnek, az agglomerációval együtt azonban több mint húszmillióan. A belváros jelentős része Manhattan szigetén található, New York teljes partvonala pedig összesen 836 kilométert tesz ki, így érthető, ha a helyiek komolyan veszik az áradások lehetőségét.
A Euronews értesülései szerint a klímaváltozás jelenlegi állása szerint 2050-re az óceánok tengerszintje legjobb esetben 20, legrosszabb esetben akár 75 centiméterrel is megnőhet, ami azt jelenti, hogy Manhattan teljes egészében víz alá kerülne.
New York városát az emelkedő tengerszint mellett az egyre durvább viharok is fenyegetik (Fotó: Unsplash/Mike C. Valdivia)
Ezt elkerülendő, New York vezetése nemrég elfogadott egy klímavédelmi akciótervet (climate resiliency plan), amelyet követve kivédhető lenne a klímakatasztrófa. Mindez nem lesz olcsó, a hírcsatorna informácói szerint húszmilliárd dollárt, azaz több mint 6374 milliárd forintot költenének a megelőzésre.
Ennek egyik eleme az 1,45 milliárd dolláros East Side Coastal Resiliency Project, amely Manhattan dél-keleti részén, mintegy 4 kilométeres hosszúságban alakítaná át a nagyváros partvonalát.
A tervek szerint a parkosított és megemelt partvonal védené Manhattan szigetét a vízszint emelkedésétől (Fotó: Bjarke Ingels Group)
A terv értelmében megemelt talajszintű parkokat, fix, illetve mozgatható gátakat, valamint mesterséges ártereket alakítanának ki, részben a tengerszint emelkedése, részben az óceánparti várost érintő, pusztító viharok miatt. Emlékezetes, hogy a 2012-es Sandy hurrikán, iletve tavlay az Ida és a Henri nevű trópusi viharok legalább 50 ember halálát okozták, de a nagyvárosnak több milliárd dolláros károkat is kezelnie kellett.
A projekt keretében felújítják New York csatornarendszerének kritikus pontjait is, a hirtelen lezúduló csapadék elvezetésére, a tervezett fejlesztések környékén pedig több ezer fát telepítenek át.