A Netflix tavaly év végén mutatta be a Leonardo DiCaprio és Jennifer Lawrence főszereplésével forgatott Ne nézz fel! (Don't Look Up!) című szatírát, amely ijesztően pontos képet festett arról, ahogy az emberiség - és a média - a klímaváltozás és a közelgő klímakatasztrófa kérdésével foglalkozik. Anélkül, hogy lelőnénk a poént, a film egyik erős jelenete, amikor a két főszereplő egy reggeli beszélgetős műsorban igyekszik hangsúlyozni, hogy milyen komoly veszélyben van a Föld, a műsorvezetők azonban kedélyes tréfálkozással ütik el a dolog élét. Ahogy a Cate Blanchett által megformált egyik tévés mondja:
tálaljuk könnyedén a rossz híreket.
Cate Blanchett és Tyler Perry a Ne nézz fel! vonatkozó jelenetében (Fotó: Netflix)
Ehhez a jelenethez kísértetiesen hasonló ismétlődött meg a valóságban, amikor a Good Morning Britain című brit reggeli műsorban Miranda Whelehan klímaaktivista volt a vendég - írja a USA Today európai kiadása. A felvételt máris összevágták a Ne nézz fel! vonatkozó jelenetével, megjelölve, hogy melyik részlet származik a filmből, és melyik játszódott le a valóságban. Lássuk, pontosan miről is volt szó!
The movie ‘Don’t Look Up’ eerily mirrored reality this week when a climate activist appeared on the UK morning show ‘Good Morning Britain.’
— The Mehdi Hasan Show (@MehdiHasanShow) April 13, 2022
So we put real life and the movie side by side for all to see. 👀 pic.twitter.com/1BTngNvIso
Whelehan, aki a Just Stop Oil nevű szervezet képviselője, arra figyelmeztette Richard Madeley és Ranvir Singh műsorvezetőket, hogy az emberiségnek "erkölcsi kötelessége azonnal cselekedni", a klímaváltozás egyre súlyosabb következményei miatt.
Az egész bolygó sorsát meghatározhatjuk ha elköteleződünk a kőolaj felhasználásának megállítása mellett, ha növeljük az energiahatékonyságot, a megújuló energiák alkalmazásának arányát és a szigetelés hatékonyabb használatát. Azt hiszem, a gyerekeink és a jövő legalább ennyit megérdemel
- mondta Miranda Whelehan.
Richard Madeley erre azzal reagált, hogy bár valóban meg kellene szabadulnunk a fosszilis tüzelőanyagoktól és megújuló energiaforrásokat kellene fejleszteni, de inkább arra koncentrált, hogy "akadnak olyanok, akik ellenzik, hogy az életükbe olyan szervezetek szóljanak bele, mint a Just Stop Oil".
A Ne nézz fel! című szatírában egy gigantikus meteor szimbolizálja a klímakatasztrófát (Fotó: Netflix)
A műsorvezető hozzátette, hogy ez egyébként is egy nagyon összetett vitatéma, majd megkérdezte, hogy a Just Stop Oil képviselői nem tartják-e saját szervezetük nevét túlzottan gyerekesnek.
Nem szeretnénk kényelmetlenséget okozni az embereknek, de úgy érzem, egyszerűen nincs más választásunk. Arra kérem, hogy legyen kedves beszéljen a krízisről. Az ország lakói megérdemlik, hogy tudják, milyen súlyos jövő elé nézünk. A mi tevékenységünk pedig csak minimális fennakadást okoz, ami vállalható ár, azért, hogy tudjuk, mi közeleg.
Madeley erre válaszként arról kezdi kérdezni az aktivistát, hogy az általa viselt ruha nem járul-e hozzá a klímaváltozáshoz, hiszen azt is teherautókkal szállították a boltba, ahol Whelehan megvásárolta.
Mi arról beszélünk, hogy az évtized végére krízishelyzetbe kerül a gabonatermelés, vagy arról, hogy már ebben az országban is élnek olyanok, akik a kőolaj termelése miatt jutottak koldusbotra. Ön pedig a ruhámról beszél...
- vágott vissza Whelehan.
A kegyelemdöfést pedig Singh viszi be, aki ezek után megkérdezi, hogy a húsvéti hétvégén rokonlátogatóba utazóknak számítania kell-e fennakadásokra, amit a klímaaktivisták demonstrációi okoznak.
Tanulság nincs, és bár gyakran hangoztatott közhely, ebben az esetben szeretnénk hinni, hogy talán mégsem az élet a legjobb rendező...