A műanyaghulladék problémájáról és annak lehetséges megoldásáról már a Zöld Pályán is számtalanszor írtunk. Ilyen megoldást jelenthet például a vegán pókselyem vagy a zöldségből készülő órák, de akár a nejlonzacskóból gyártott fenntartható üzemanyag is.
A hulladék globális mennyisége hajmeresztő: az amerikai környezetvédelmi hatóság, az EPA statisztikái szerint jelenleg körülbelül 8,3 milliárd tonnányi műanyag létezik a világon, ebből mintegy 6,3 milliárd tonnát tesz ki a hulladék. ÖSszehasonlításként: ez körülbelül 55 millió Boeing 747-es repülőgép tömege. A globális műanyaggyártás 1950-ben évente kétmillió tonnára rúgott, 2015-re ennek a mennyiségnek a kétszázszorosát termeli meg az emberiség minden évben, ebből tízmillió tonna végzi az óceánokban.
A világon most létező műanyag többsége hulladék (Fotó: Unsplash/Naja Bertolt Jensen)
A probléma nyomonkövetése érdekében hozta létre a hiánypótló Global Plastic Watch nevű digitális platformot a Minderoo Foundation - írja a Euronews. A rendszer műholdak és mesterséges intelligencia segítségével térképezi fel a műanyaghulladékot, azzal a célkitűzéssel hogy megakadályozzák, hogy a legális és illegális műanyaglerakatok tartalma bekerüljön az óceánok vizébe. A digitális eszközt bárki ingyenesen igénybe veheti és felhasználhatja az adatait.
Általánosságban elmondható, hogy a világnak fogalma sincs róla, hogy a műanyaghulladék milyen veszélyes az élővilágra, főleg az emberekre nézve
- hangsúlyozta dr. Andrew Forrest, a Minderoo Foundation elnöke.
A szakember rámutatott, hogy az eldobált műanyagokból idővel mikroműanyagok - ő egészen pontosan a nano-műanyag kifejezést használta - lesznek, amelyek károsíthatják az élő sejteket, sőt, még az emberi agyba is be tudnak jutni.
A műanyaghulladékkal kapcsolatos eddigi adataink főleg modellekből és becslésekből származnak. Mostantól viszont való sadatok alapján juthatunk el a megoldásig
- tette hozzá dr. Forrest.
A rendszer az Európai Űrkutatási Hivatal (European Space Agency - ESA) adatait dolgozza fel mesterséges intelligencia segítségével. A szoftver képes felmérni a műanyaglerakatok méretét és kiterjedését. Korábban hasonló megoldással vizsgálták az elsivatagosodást is, a bolygó erre érzékeny területein.
A Global Plastic Watch máris sokat tett a hulladék elleni harc sikeréért: műkdése során máris több ezer műanyaghulladék-lerakatot fedezett fel, 25 ország területén. Dr. Fabien Laurier, a Minderoo Foundation innovációs vezetője szerint meghökkentő, hogy az illegális, korábban nem dokumentált lerakatok gyakran milyen közel vannak jelentős vizekhez, tavakhoz, folyókhoz. A felfedezett szeméttelepek 20 százaléka kevesebb mint 250 méterre található a vízparttól, ami azt jelenti, hogy az ott tárolt műanyaghulladék nagy eséllyel bekerül a vízkörforgásba.
A szárazföldön elhelyezett műanyag-lerakatokból származik az óceánokban lebegő hulladék 91 százaléka
- mutatott rá dr. Laurier, hozzátéve, hogy a felfedezett műanyag-telepek száma sokkal magasabb annál, mint amit előzetesen gondoltak.