Ahogy korábban is írtuk, a rovarvilágnak óriási károkat okoz a klímaváltozás, ezt pedig mi emberek is meg fogjuk érezni. Sőt, már érezzük is, ugyanis már most is kevesebb rovartetemet kell lekaparni az autók szélvédőjéről, ez azonban, bár jól hangzik, inkább aggasztó, mint örvendetes. A rovarpopulációk létszámának csökkenése pedig rövid úton az élelmiszerek drágulását is hozhatja magával.
A klímaváltozás egyik legszomorúbb hatása, hogy világszerte bajban vannak a méhészek, a méhkolóniák ugyanis rendkívül érzékenyen reagálnak környezeti változásokra, különösen a rovarirtó és növényvédő szerek alkalmazására. Szintén hatalmas problémát jelentenek a különféle betegségek, paraziták, illetve a biológiai sokszínűség (biodiverzitás) csökkenése, ami az erdőirtásoknak, az ebből fakadó elsivatagosodásnak és a monokultúrás mezőgazdasági termelésnek is köszönhető. Ez baj, mivel az emberiség által fogyasztott élelmiszerek több mint 70 százalékához elengedhetetlen a méhek beporzó tevékenysége.
Az emberiség sorsa múlik a méhek egészségén (Fotó: Unsplash/Boris Smokrovic)
A Beewise nevű cég azonban a legmodernebb technológiát hívja segítségül, hogy megmentse a méheket - írja a Euronews. A startup által tervezett Beehomes nevű okoskaptárban ugyanis mesterséges intelligencia figyeli a mézgyűjtő rovarok egészségi állapotát és időben figyelmeztet, ha probléma merülne fel.
Gyakori, hogy a méhészek csak hónapokkal később veszik észre, ha valami baj van a méheikkel. A méhészrobot azonban valós időben észleli a bajt, ez jelentősen le tudja csökkenteni az elhulló rovarok számát
- magyarázta Netaly Harari, a Beewise ügyvezető igazgatója.
A rendszer a nap 24 órájában figyeli a méhek egészségi álapotát, ha pedig szükségesnek ítéli, vízzel, cukorral, de akár gyógyszerekkel is el tudja látni őket, sőt, még a begyűjtött mézet is képes emberi beavatkozás nélkül "kipergetni". Ha bármilyen problémát észlel, értesítést küld a méhész telefonjára, aki így akár távolról is be tud avatkozni.
A mesterséges intelligenciával felszerelt okoskaptár azonnal kiszúrja, ha valami gond van a méhkolóniával (Fotó: Unsplash/Meggyn Pomerleau)
A Beewise rendszere ráadásul napenergiával működik, így egyrészt fenntartható, illetve, a civilizációtól távol is üzemeltethető. A cég az ígéret szerint valamikor május végén mutata majd be az első adag mézet, amelynek készítéséhez már a Beehomes mesterséges intelligenciáját is felhasználták. Az izraeli startup már körülbelül száz okoskaptárat tesztel az országban és az Egyesült Államokban, a következő két év során pedig az európai piacot is szeretnék meghódítani.