A hazai víztározók felszíne ideális, és kihasználatlan területet jelent a napenergia szempontjából, az öntözésére összegyűjtött esővíz, sőt, akár a szennyvíztározók vízfelülete pedig energiaforrássá is válhat, ha lebegő napelem szigeteket telepítünk rájuk.
Így nem csak zöld energiát nyerünk, hanem a víz természetes hűtő hatását kihasználva hatékonyabban is lehet működtetni a napelemeket. A vízen lebegő panelek emellett gátolják a párolgást és az algásodást, tehát segítségükkel javítható a víz minősége is.
A lebegő napelemek óriási előnye, hogy nem az értékes szárazföldi területeket foglalják el (Fotó: Wavin)
Az úszó napelem-szigetek telepítése a Wavin innovációjának, egy moduláris felépítésű, lebegő csőrendszernek, a Clicfloatnak köszönhetően minden eddiginél egyszerűbbé válik. A hasonló berendezések iránti kereslet világszerte növekszik, hiszen a vízre telepített napelemek nem csak hatékonyabbak, és jobb vízminőséget garantálnak, mint a szárazföldre telepített társaik, hanem helytakarékosabbak is, ami nem utolsó szempont egy kertészet, vagy akár szennyvíztisztító telep esetében.
Az úszó napelemek alkalmazása Magyarországon egyelőre szinte ismeretlen, pedig erre alkalmas vízfelület bőven állna rendelkezésre. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság adatai szerint hazánkban több százezer hektár mesterséges vízfelület áll napenergia szempontjából kihasználatlanul. A Wavin számításai szerint egyetlen hektár vízfelület, úszó napelemekkel lefedve évente több, mint másfélmillió kilowattóraenergiát eredményezne. Ez azt jelenti, hogy a Wavin Clickfloat rendszerének segítségével százezer hektáronként több, mint 110 milliárd kilowattóra zöld energia állhatna a magyar kertészetek, szennyvíztelepek, vagy akár városok rendelkezésére - 70 százalékos lefedettséggel számolva.
Az öntözővíz puffer tározók napelemekkel történő lefedése hasznos környezetvédelmi fejlesztés lehet, hiszen nem csak csökkenti a párolgási veszteséget, illetve a fosszilis energia előállítást, de "barnamezős" beruházásként sem foglal el hasznos termőföld területeket. Amint elindul a tisztított szennyvíz hasznosítása Magyarországon, a tározók lefedésével és hasznosításával az öntözővíz szétosztása, az öntözés energiaellátása, és további energia előállítása is megoldhatóvá válik
- mondta el Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője.
A napelem-szigetek akár szennyvíz-tározókba is telepíthetőek, a víz ráadásul besegít a panelek hűtésébe, ezzel fokozva a hatékonyságot (Fotó: Wavin)
A Clicfloat rendszerben használt, a környezeti hatásoknak ellenálló, ezért sok éven át használható csövek könnyen egymáshoz pattinthatók, mégis stabil és erős rácsot alkotnak. Az illesztőelemek egyfajta lebegő ösvényt képeznek, amelyen sétálva a rendszert karbantartása, illetve különböző mérések elvégzése is megoldható. A víz felszínén úszó napelemeket a víz hűti is, minden 1 foknyi hűtés legalább 0,5 százalékkal magasabb hatásfokot eredményezhet, mint a földre vagy a tetőre telepített napelemek esetében. Ez a magasabb kilowatt-csúcsérték miatt nagyobb hozamot is jelent, tehát a rendszer önköltségi ára is csökken, hiszen a napelemek több és olcsóbb energiát biztosítanak. A Wavin napelemes szigetei egyelőre pilot projektként működnek a Benelux államokban, a tesztüzem eredményei pedig bizakodásra adnak okot.
Szívügyünk, hogy egészséges és fenntartható környezetet építsünk, ezért folyamatosan keressük a hasonló lehetőségeket, legyen az globális, kísérleti jellegű projekt, vagy akár helyi, konkrét együttműködésre vonatkozó elképzelés
- mondta el Ronyecz Nóra, a Wavin marketingmenedzsere.