Frans Timmermans az Európai Bizottság alelnöke, és az Európai Parlament zöld átállásért felelős bizottsági elnöke azt szorgalmazza, hogy az arab országban tartandó klímacsúcson a résztvevő államok egységesen álljanak ki a fosszilis tüzelőanyagok használatának jóval 2050 előtti fokozatos, teljes beszüntetéséért.
Egy környezetvédelmi és energiaügyi minisztereknek tartott spanyolországi ülésen abbéli reményét fejezte ki, hogy a tagállamok egyöntetűen aláírják a három összefüggő részből álló kötelezettségvállalást.
Az első arra vonatkozik, hogy 2030-ig a megújuló energiák mennyiségét a mostani háromszorosára növelik. A második vállalás, hogy világszerte megduplázzák az energiahatékonyság növekedésének az ütemét a rendelkezésre álló eszközökkel. Az utolsó pont felszólítja az országokat a fosszilis tüzelőanyagok 2050-ig történő fokozatos és teljes kivezetésére.
Timmermans szerint a COP28-nak egy fajta paradigmaváltást kellene kikényszerítenie, hogy tartani lehessen a 1,5 fokban maximalizált globális felmelgedést. A novemberi csúcstalálkozón olyan kulcsfontosságú témákat kell majd megvitatni, mint hogy pontosan hogy is határozzák meg a "változatlan mértékű kibocsátás" fogalmát, vagy hogy a széndioxid geológiai tárolásának (CCS technológia) milyen szerepe lehet az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklésében, és a fosszilis tüzelőanyagok kivezetésében.
Mint minden éremnek, ennek is két oldala van. Az Egyesült Államok és Chile kormánya, valamint a COP28-on elnöklő Sultan Al Jaber, az Egyesült Arab Emírségek állami olajvállalatának vezetője egész biztos, hogy sok dologban ellenkező véleményen lesznek.