Az elmúlt két évtized egyik legtöbbet vitatott globális hatósugarú témája a környezettudatosság és a társadalom edukálása pozitív irányba ez ügyben. Ennek sok különböző részletkérdése van: a károsanyag kibocsátás mérséklése, a tiszta energiák arányának növelése a fosszilis energiahordozókkal szemben, a hulladékgazdálkodás kérdése, a vízmegtartás problémája és még hosszan sorolhatnánk.
Ami biztos, hogy a kérdéskör még mindig nincs a megfelelő helyiértéken kezelve, amire kutatások sokasága mutat rá évente. Egy kicsit kezd a helyzet a farkast kiáltó fiú esetére hasonlítani, bár az analógia nem pontos, mert a mesében szereplő hegyi pásztor egy kitalált problémát kiáltott világgá, szemben a nehezen tagadható ökológiai krízissel. De annyiban mégis megáll a hasonlat, hogy a múlt század közepe óta masszívan mantrázott apokaliptikus jóslatok kiégették a társadalom receptorait a helyzet komolyságának észlelése szempontjából.
A WWF 1961 óta zászlóshajója az ökológiai központú gondolkodásnak. Ők legtöbbször szemben más klímavédő szervezetekkel, elvi síkon harcolnak azért, hogy az emberek elhiggyék és komolyan vegyék a probléma létét. Idén magyarországi 18-59 éves internetezők körében végeztek reprezentatív felmérést, amiben azt vizsgálták, hogy a válaszadók, milyen attitűddel állnak a környezettudatossághoz.
A feni ábra jobb oldalán szereplő, körülbelül 60%-ot kitevő két csoport jelöli a valóban környezettudatos emberek arányát. Ez a csoport sokat szűkült a három évvel ezelőtti felméréshez képest. A válaszadók 19%-a bizonyult a szólamok szintjén környezettudatosnak, de ők sem valódi tájékozottságban, sem életvitelükben nem foglalkoznak érdemben a probléma mérséklésével.
A fennmaradó 21% a szkeptikusok köre, akik vagy nem veszik komolyan a kérdéskört, vagy egyenesen hazugságnak tartják az ezzel kapcsolatos felvetéseket. Ebben a rétegben nőtt a legnagyobbat a 30 éves kor alattiak aránya.
Ha szeretnél környezettudatosabban élni, vagy csak érdekel a WWF munkája, keresd fel magyar nyelvű honlapjuk témával foglalkozó aloldalát.