Az emberi működés által okozott klímaváltozás széleskörű, veszélyes következményekkel jár, amely emberek milliárdjait érinti majd, az eddig a káros hatások mérséklése érdekében tett lépések ellenére - figyelmeztetett az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) tegnap kiadott jelentése.
A jelentés borúlátó figyelmeztetés, amely a tétlenség következményeire mutat rá. A klímaváltozás súlyos és egyre növekvő fenyegetés a jólétünkre és a bolygónk egészségére nézve. Amit ma teszünk, az meghatározza majd, hogy az emberek és a természet hogyan tudnak alkalmazkodni az egyre súlyosabbá váló klímakockázatokra
- figyelmeztetett Hoesung Lee, az IPCC elnöke.
Elkerülhetetlen következményekkel kell szembenéznünk
Az IPCC jelentése szerint ma már ott tartunk, hogy nem fogjuk tudni megúszni, hogy a következő két évtizedben ne érezzük meg a klímaváltozás hatásait, még akkor is, ha a felmelegedés mértékét sikerülne 1,5 Celsius fok körül tartani. Azonban, ha ezt a szintet akár csak ideiglenesen is átlépjük, további súlyos következményekkel kell szembenéznünk, amelyek egy része ráadásul visszafordíthatatlan folyamatokat jelent. Növekszik a társadalmat fenyegető kockázatok mértéke is, amely különösen az infrastuktúrát és az alacsonyan fekvő tengerparti településeket fogja érinteni.
A következő két évtizedben már a bőrünkön érezzük majd a klímaváltozás negatív hatásait (Fotó: Unsplash/Kelly Sikkema)
A Climate Change 2022: Impacts, Adaptation and Vulnerability című jelentést az IPCC 195 tagállama írta alá.
Sürgős lépésekre lenne szükség
A következő húsz évben olyan szélsőséges időjárási jelenségekre készülhetünk, mint az egyre gyarapodó hőhullámok, szárazság és áradások, amelyek már ma is sokszor meghaladják a növény-, és állatvilág tűréshatárát - ez többek között teljes erdőségek és a korallzátonyok pusztulását jelenti. Ráadásul, ezek az időjárási jelensége párhuzamosan is kialakulhatnak, amely csak tovább fogja súlyosbítani azok hatásait. Az extrém időjárás hatására emberek milliói kerülhetnek olyan helyzetbe, amikor bizonytalanná válik az élelmiszer és vízellátásuk - különösen Ázsiában, Afrikában, Közép-, és Dél-Amerikában és a sarkvidékek környékén.
A klímaváltozás hatásainak és a biológiai sokszínűség csökkenésének megfékezésére most már "ambiciózus és gyors lépésekre" van szükség. Ez annyit jelent, hogy egyszerre kell adaptálódni a klímaváltozás hatásaihoz, miközben gyors és jelentős mértékben kell csökkenteni a felmelegedéshez hozzájáruló gázok emisszióját. Az eddigi intézkedések nem egyenlő mértékben csökkentik a kockázatokat, ráadásul, a jelentés szerint komoly eltérések vannak a tervezett lépések és a tényleges cselekedetek között, ami főleg az alacsonyabb vagyoni helyzetű közösségeket érinti hátrányosan.
Nagyon beszűkült a mozgásterünk: a legsúlyosabb következményeket csak akkor tudjuk elkerülni, ha a felmelegedés mértékét másfél fok alatt tudnánk tartani (Fotó: Unsplash/Mika Baumeister)
Hoesung Lee rámutatott, hogy a mostani jelentés sokkal átfogóbban vizsgálja a klíma és a biodiverzitás társadalmakra és gazdaságokra gyakorolt hatását, mint a korábbiak. Ettől azt remélik, hogy sikerül hangsúlyozni, milyen léptékű sürgős lépésekre lenne szükség.
A félmegoldások már nem vezetnek eredményre
-- figyelmeztetett a szervezet vezetője.
Az emberiségnek nincs már túl sok ideje, hogy lépéseket tegyen a klímaváltozás ellen (Fotó: Unsplash/Tobias Rademacher)
Az IPCC megoldási javaslatokat is kínál, például a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásra. Eszerint a minél egészségesebb ökoszisztémák kialakítása kulcsfontosságú, ezek ugyanis jobban ellen tudnak állni az extrém időjárási jelenségeknek, illetve nagyobb mértékben képesek biztosítani az emberek számára létfontosságú élelmiszert és ivóvizet.
A rossz állapotú ökoszisztémák helyreállításával, illetve a földterületek, édesvízi és óceáni élőhelyek 30-50 százalékának megvédéséből a társadalom is profitálhat, mivel a természetnek megvannak a kapacitásai a szén-dioxid semlegesítésére. Képesek vagyunk felgyorsítani a fenntartható fejlődéshez vezető folyamatokat, azonban ehhez elengedhetetlen a megfelelő pénzügyi és politikai támogatás
- tette hozzá Hans-Otto Pörtner, az IPCC 2-es számú munkacsoportjának társelnöke.
A kutatók rámutattak, hogy a klímaváltozást olyan tényezők súlyosbítják, mint a természeti erőforrások fenntarthatatlan használata, az egyre növekvő urbanizáció, a társadalmi egyenlőtlenségek, és a már említett extrém időjárási események.
Az elemzésünk egyértelműen rámutat, hogy ezekre a kihívásokra együttesen kell válaszolnia a kormányzatoknak, a privát szférának és a társadalom tagjainak - közösen kell együtt dolgoznunk azon, hogy a kockázatok csökkentését megfelelően priorizáljuk, illetve, hogy a döntéshozási és befektetési folyamatok egyenlőek és igazságosak legyenek ezen a téren
- tette hozzá Pörtner kollégája, Debra Roberts, a munkacsoport másik elnöke.
A jelentés külön kitér a klímaváltozás városokat fenyegető hatásaira, kockázatokra és a városi alkalmazkodási lehetőségekre. A hőhullámok, hirtelen viharok, szárazságok és áradások ugyanis egyre nagyobb mértékben fenyegetik a városlakókat, akárcsak az ennél lassabb folyamatok, mint a tengerszint emelkedése.
Az egyre növekvő urbanizáció és a klímaváltozás együttesen komplex kockázatokat eredményez, különösen azokra a városokra nézve, amelyek a rosszul megtervezett növekedéstől, a nagymértékű szegénységtől, a munkanélküliségtől és az alapvető szolgáltatások hiányától szenvednek. A városok azonban lehetőséget is jelentenek a klímaváltozás megfékezésére: zöld épületek, megbízható ivóvíz-tartalékok, a megújuló energiák használata és a fenntartható közlekedési rendszerek együttesen befogadóbb és egyenlőbb társadalmat eredményeznek
- hangsúlyozta Roberts.
Hans-Otto Pörtner röviden összegezte a jelentés tartalmát: "egyértelmű tudományos bizonyítékok mutatják, hogy a klímaváltozás valós fenyegetés az emberi jólétre és a bolygó egészségére nézve. Minden további késlekedéssel az élhetőbb jövőnket kockáztatjuk."