A fotoszintézis az a folyamat, amely során az élőlények - jellemzően a növények - a napfény energiáját alkalmazva szervetlen anyagokból szerves anyagokat hoznak létre. Azaz, gyakorlatilag a növények így táplálkoznak, a fényenergiát kémiai energiává alakítva. Ebben a folyamatban a szén-dioxid mellett a víz és a napfény játssza a főszerepet, az eredménye pedig szőlőcukor, azaz glükóz, energia és tiszta oxigén.
A fotoszintézis során szén-dioxidból, vízből és fényből szőlőcukor, oxigén és energia jön létre (Fotó: Unsplash/Stefan Steinbauer)
Most a University of California kutatói elemezték a Föld levegőjének szén-dioxid-tartalmát és arra jutottak, hogy a kétezres évek eleje óta a légkörben egyre több lett a szén-dioxid, aminek eredményeként megnőtt a növényi fotoszintézis mértéke is. Önmagában jól hangzik, hogy a növények így több oxigént is termelnek, azonban, ahogy a New Scientist cikke is rámutat, ez sajnos nem éppen örömhír.
A kutatók világszerte 68, növényekkel borított területen - szántóföldek, füves puszták és erdők környékén - mérték a szén-dioxid koncentrációjának a változását, 13 éven keresztül, 2001 és 2014 között. Azt találták, hogy négyzetméterenként átlagosan 9,1 gramm szén-dioxidot kötöttek meg a növények. Ebből kiszámolták, hogy a növekedés 44 százalékban az egyre magasabb szén-dioxid koncentrációnak, míg 28 százaléka a növekvő hőmérsékletnek köszönhető.
A kutatás vezetője, Chi Chen rámutatott, hogy a szén-dioxid emissziók miatt az elmúlt években megnőtt a növények leveleinek teljes felülete.
A megnövekedett szén-dioxid kibocsátás hatására a növények leveleinek nagyobb lett a felülete (Fotó: Unsplash/Clay Banks)
A tudósok szerint, bár a növények intenzívebb fotoszintézise segít lassítani a felmelegedés mértékét, azonban a klímaváltozás egyre fokozódó negatív hatásai ezt rövid távon semlegesítik majd. Az egyre gyakrabb és intenzvebb szárazságok és hőhullámok ugyanis lassítják a növények fejlődését, az ezek következtében kialakuló, nagy kiterjedésű erdőtüzek pedig megsemmisítik a szén-dioxid megkötésére alkalmas növényi társulásokat.
Bár a növényeknek köszönhetően nyerünk némi időt, ez sajnos távolról sem elég a klímaváltozás megfékezésére. Kizárólag az emissziók csökkentésével tudjuk megakadályozni a további felmelegedést
- figyelmeztetett Trevor Keenan, a kutatás egyik társszerzője.
Az egyetem munkatársai ráadásul arra is rámutattak, hogy a pozitív hatás távolról sem egyenletes, mivel a bolygón egyenlőtlenül oszlanak el a növényekkel borított területek.Korábban a Zöld Pályán írtunk egy új technológiáról, amelynek segítségével a szén-dioxid 99 százaléka elvátolítható lenne a levegőből.