A fák a városokban rendkívül fontos szerepet töltenek be, például jelentősen csökkentik az úgynevezett hőszigetek kialakulásának esélyét, és akár 10-15 fokkal is képesek mérsékelni a hőséget a nyári hónapokban. Emellett, természetesen a levegő minőségét is javítják, mivel a szén-dioxidot feldolgozva tiszta oxigént bocsátanak ki.
Az urbanizáció azonban nem kedvez a fáknak, itthon is számos szomorú példát lehet látni arra, amikor egy építkezés miatt akár több száz éves óriásokat vágnak ki, akár úgy is, hogy arra egyáltalán nem lenne szükség. Olyan szituáció is előfordul, amikor a beépítettség miatt egyszerűen nincs hely új fák ültetéséhez.
A levegő minősége a térségben. A zöld a legjobb, a lila a legrosszabb minőségű levegőt jelzi (Forrás: IQAir)
Ez a helyzet Belgrádban is, amely az IQAir adatai szerint idén nyáron még a 4. legszennyezettebb levegőjű szerb város volt. Szerbia egyébként a 28. a világon a legrosszabb minőségű levegőjű országok kétes rangsorában.
A EuroNews számolt be róla nemrég, hogy Belgrádban különleges megoldást találtak ki a levegő tisztasága érdekében. Úgynevezett "folyékony fát" telepítettek az egyik legszennyezettebb környék egyik utcájára.
A folyékony fa, azaz a mikroalgákat tartalmazó bioreaktor két tízéves fát képes helyettesíteni (Fotó: UNDP)
A folyékony fa valójában egy úgynevezett foto-bioreaktor, amelyben fotoszintetizáló mikroalgák végzik el a szén-dioxid átalakítását, a folyamat végén tiszta oxigént juttatva a külvilágba. A látványos bioreaktorban hatszáz liternyi víz fér el, amely az algák jelenléte miatt kapja jellegzetes zöld színét.
Ennyi mikroalga két tízéves fát, vagy 200 négyzetméternyi füvet tud helyettesíteni
- mondta a fejlesztéssel kapcsolatban dr. Ivan Szpaszojevics, a prjekt egyik ötletgazdája, a Belgrádi Egyetem kutatója.
A bioreaktorok közösségi találkahelyként, de akár buszmegállóként is funkcionálhatnának (Fotó: Espreso.co.rs/Aleksandra Čolić)
"Minden ugyanúgy működik, mint a fák vagy a fű esetén: a fotoszintézis során az algák megkötik a szén-dioxidot és oxigént bocsátanak ki" - tette hozzá a szakember. "A mikroalgák óriási előnye azonban, hogy 10-50-szer hatékonyabbak a fáknál."
Szpaszojevics hangsúlyozta, nem céljuk lecserélni a fákat, hanem olyan városi terekben szeretnék elhelyezni a bioreaktorokat, ahol nincs hely fák ültetésére. A folyékony fák tartályai egyébként, amellett, hogy nagyon jól néznek ki, ülőhelyként, padként is funkciónálnak, ahogy a fenti videón is látható.