Két hete írtunk a Stockholmi Egyetem tudósainak friss kutatásáról, amelyből kiderült, hogy a bolygó szinte minden pontján - így például az Antarktiszon is - megtalálhatóak az esővízben az úgynevezett PFAS (perfluor-alkil) műanyagok, amelyeket többek között kozmetikumokban, elektronikai eszközökben vagy bizonyos edények bevonataiban alkalmaznak.
A PFAS-vegyületek veszélye, hogy megfelelő körülmények között perfluoroktánsav (PFOA) alakulhat ki belőlük, amely bizonyos daganatos betegségek kialakulásáért felelős. A hasonló molekulákat "örök vegyszernek" is nevezik, mert nagyon nehezen bomlanak le maguktól, de kémiai eszközökkel is nehézkes a megsemmísítésük. A svéd kutatócsoport tagjai akkor arra figyelmeztettek, hogy az esővízben található mennyiség már olyan mértékű, hogy az sehol a világon nem alkalmas emberi fogyasztásra.
A PFAS-vegyületek már a világ minden pontján megtalálhatóak az esővízben, ráadásul veszélyes koncentrációban (Fotó: Unsplash/Alvin Leopold)
Most a 24.hu számolt be róla, hogy az amerikai Northwestern Egyetem kutatói felfedeztek egy olyan megoldást, amely elvileg akár hétköznapi vegyületekkel, szélsőséges hőmérsékletek nélkül lehetővé teszi a PFAS-vegyületek megsemmisítését.
A megoldást a különféle háztartási szerekben, például a közönséges szappanban megtalálható nátrium-hidroxid jelenit, amelynek segítségével könnyű felbontani a rendkvül erős kötéseket tartalmazó PFAS-molekulákat. A folyamat további előnye, hogy a bomlástermékek is ártalmatlan anyagok lesznek.
A kutatócsoportot vezető Brittany Trang rámutatott, hogy az általuk felfedezett módszerhez nincs szükség drága vegyi anyagokra, illetve bonyolult laboratóriumi ezközökre sem. A tudósok eddig a PFAS-műanyagok tíz leggyakoribb fajtája esetén jártak sikerrel a nátrium-hidroxidos bontást alkalmazva, de sok munka várhat még rájuk: az amerikai környezetvédelmi hivatal, az EPA adatbázisa ugyanis több mint tizenkétezer féle hasonló molekulát tart számon.