Bármilyen hihetetlen, egy tanulmány szerint a palackozott vizet fogyasztók évente 90 ezer apró műanyagdarabkát fogyasztanak el évente. Ezek az 5mm-nél kisebb apró plasztik-részecskék ma már szinte mindenből kimutathatók. Megtalálhatók konyhasóban, cukorban, gabonafélékben, de kimutathatók a levegőből, tengervízből, és mint egy új kutatásból megtudhattuk édesvízű tavaink vizéből is.
A GLEON (Global Lake Ecological Observatory Network) munkatársai a Kansasi Egyetem kutatóinak segítségével végzett kutatásukban kimutatták, hogy a tavainkban tulajdonképpen még nagyobb mikroműanyag-koncentráció mutatható ki, mint tengereinkben található úgynevezett "szemétfoltokban".
A vizsgált tavak és víztározók mindegyikében kimutatták a szennyezettséget. Ez igazolja azt a feltételezést, hogy ahol emberek vannak, ott a műanyagszennyezettség is jelen van.
A konkrét kutatás úgy zajlott, hogy a GLEON munkatársai kivetettek egy sűrű szövésű hálót majd kb. két perc múlva begyűjtötték a mintát. A vizsgálati eredmények egyértelműen kimutatták, hogy ahol több ember él, nagyobb a szennyezettség. Kétféle helyen igazán veszélyeztetett ilyen szempontból a vízminőség, a sűrűn lakott városi környezet és a víztározók környéke.
A tavakban található műanyag részecskékért nagy részben olyan dolgok felelősek, amikre nem is gyanakodnánk, például a fürdőruhák mikroszálai.
Bár globálisan nehéz megállítani vagy akár csak lassítani a folyamatot, ebben mindenkinek egyéni felelőssége is van: Ha kevesebb műanyag illetve műanyagba csomagolt terméket vásárolnánk, száműznénk pipereszereink közül a műanyag mikrogyöngyöket tartalmazókat, nem vennénk műszálas ruhákat és mikroszálas törlőkendőket, legalább kozmetikázhatnánk a világszerte mért lesújtó adatokat.