Egy igen aggasztó jelenségre hívta fel nemrégiben a figyelmet a Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal laboratóriuma, ami a Hawaii Big Island vulkán tetején található. Mérési eredményeik szerint idén márciusban a légkör szén-dioxid szintje 4,7 ppm-mel (pars per million) volt magasabb, mint egy évvel korábban, ami a legnagyobb detektált növekedés az intézmény történetében.
Az adatok szerint januártól áprilisig gyorsabban emelkedett a levegő szén-dioxid koncentrációja, mint korábban bármely év első negyedében. A jelenség, amely túlszárnyalja a 2016-ban megfigyelt rekordot jelentő növekedést, egy újabb vészjósló jele lehet annak, hogy a kibocsátások csökkentésére irányuló erőfeszítéseink sorra vallanak kudarcot.
"A szén-dioxid mértéke nem csak hogy továbbra is emelkedik a légkörben - egyre gyorsabban és gyorsabban növekszik"
- mondta Arlyn Andrews, a NOAA globális megfigyelő laboratóriumának éghajlatkutatója a coloradói Boulderben.
A tavalyi erőteljes El Niño-hatás lehet a kiugrás egyik legfőbb okozója, az időjárási minta azonban csak egy már meglévő tendenciát erősített tovább. Ralph Keeling, a Scripps Intézet szén-dioxid-programjának igazgatója szerint ez nem meglepő, hiszen globálisan több fosszilis energiahordozót égetünk el, mint bármikor korábban a történelem során.
Keeling szerint az El Niño-val összefüggő aszályok a trópusi területeken, köztük Indonéziában és Dél-Amerika északi részén kevesebb szenet tárolnak a növényekben. A szárazföldi ökoszisztémák világszerte hajlamosak több szén-dioxidot kibocsátani az El Niño idején, mivel az időjárási mintázat a csapadék és a hőmérséklet változásával jár.
Szakértők szerint ahhoz, hogy a szén-dioxid-koncentráció a most tapasztalható kritikus szint alá csökkenjen, több mint két évszázadra lenne szükség, még akkor is, ha a kibocsátás az évszázad végére közel nullára csökkenne. Azonban a jelenleg tapasztalható trendek alapján egyelőre ez az ötven százalékos csökkenés is túl ambiciózusnak tűnik.