Miközben Magyarországon szigorítják a napelemek telepítési feltételeit, ráadásul a tavaly meghirdetett pályázatok ügye sem áll túl jól, Tokióban a városvezetés megszavazta, hogy a nagy ingatlanfejlesztők jövőbeni projektjeinek szolgálnia kell a megújuló energia terjedését - írja az Electrek.
A lap információi szerint ugyanis a japán fővárosban 2025 áprilisától épülő lakóingatlanokra kötelező jelleggel napelemeket kell majd szerelni. Ez nagyjából 50 jelentősebb építőipari céget érint, amelyek a 2000 négyzetméternél nagyobb lakóingatlanokat a jövőben kötelesek lesznek ellátni a méretnek megfelelő napelemes kapacitással. A szabályozás azokra is vonatkozik, akik magáncélra építtetnek 2000 négyzetméternél nagyobb lakóépületet.
A tokiói városvezetés számításai szerint a 4 kilowattos panelek jelenleg körülbelül 7200 dolláros (bő 2,7 millió forintos) telepítési költségei nagyjából tíz év alatt térülnek meg, ez azonban hat évre csökkenthető az állami támogatások segítségével. A támogatást az ingatlanokat értékesítő cégek kaphatják, hogy ezzel csökkentsék a lakásvásárlók terheit.
Koike Juriko, Tokió kormányzója szerint jelenleg cuspán a nagyváros épületeinek nagyjából 4 százaléka alkalmas a napelemek felszerelésére, a város vezetése ezen szeretne változtatni. Tokiónak komoly klímacéljai vannak: a 14 millió lakosú metropolisz 2030-ra szeretné megfelezni a 2000-ben mért emissziók szintjét.
A főváros mellett a japán kormánynak is komoly tervei vannak: a megújuló energiaforrások jelenlegi 22-24 százazlékos részarányát 2030-ra 36-38 százalékra szeretnék növelni, azonban a jelenlegi előrejelzések szerint nagyjából 34,6 százalékot tudnak majd elérni.
A szigetország 2020-ban av ilág ötötdik legnagyobb szén-dioxid kibocsátója volt, az ország 2050-re szeretne teljesen klímasemlegessé válni.