Múlt hét csütörtökön tartotta részvényesei éves gyűlését a Volkswagen Berlinben, az eseményt azonban rövid ideig tüntetők zavarták meg.
A demonstrálók közül többen bajutottak a találkozónak helyet adó konferenciaterembe és kiabálva tiltakoztak az ellen, hogy a Volkswagen Kína Xinjiang tartományában üzemelő gyárában szerintük emberi jogsértéseket követnek el.
Mint ismeretes, a távol-keleti ország vezetésté a Kínában élő, muszlim vallású ujgur kisebbséggel szembeni emberi jogsértésekkel vádolják, amelynek részeként munkatáborokban dolgoztatják a népcsoport tagjait.
Egy tavaly augusztusban kiadott ENSZ-jelentés például azt találta, hogy Xinjiang tartományban komoly jogsértéseket követtek el az ujgur muszlimokkal szemben. Az Egyesült Államok külügyminisztériuma pedig egyenesen népirtásnak nevezte a régióban zajló eseményeket.
A berlini gyűlésre bejutott tüntetők közül egy nő félmeztelenre vetkőzött, a hátára a Dirty Money, azaz piszkos pénz szavakat írták. Más demonstrálók táblákat tartottak fel, amelyeken, többek között az állt: vessenek véget az ujgurok kényszermunkájának.
Az egyik demonstráló feltehetően egy tortát hajított a színpad felé, ahol a Volkswagen igazgatótanácsának elnöke, Hans-Dieter Poetsch beszélt, mellette pedig Wolfgang Porsche, a Porsche alapítójának egyik leszármazottja ült. Az esetről készült fotó szerint a torta kishíján őt találta el. A tüntetőket rövid idő után kivezették a teremből a biztonsági őrök.
A Volkswagen saját állítása szerint nem talált emberi jogsértésre utaló nyomokat a Xinjiang tartományban működő gyárában.
Eure Profite sind unsere Verluste.#TheScienceIsClear , wir müssen drastisch CO2 Ausstoß und Ressourcenverbrauch reduzieren und #VW plant Millionen Autoverkäufe über dem 1,5 Limit.
— @scientistrebellion_GER@climatejustice.global (@SciReb_Germany) May 10, 2023
Wir sind vor der VW Hauptversammlung der Aktionäre, und bringen die Fakten. pic.twitter.com/9wG1Ryayz6
Miközben a teremben a fenti események zajlottak, az épület előtt a klímaváltozás ellen tiltakozó aktivisták próbálták meg magukat a járdához ragasztani - ezt a rendőrök megakadályozták. A Scientist Rebellion tagjai azt követelték, hogy a Volkswagen, Európa egyik legnagyobb autógyártójaként mérsékelje a karbonlábnyomát.
A tudomány egyértelmű. Drasztikusan csökkentenünk kell a szén-dioxid emissziónkat és az erőforrásainkkal kapcsolatos fogyasztást, miközben a VW több millió autót tervez értékesíteni, amivel átlépnék a másfél fokos limitet
- írta a tudósokból álló aktivistacsoport a Twitteren.