Az elektromos autókra való váltásnak elképesztő egészségügyi pozitív hatása lenne, nem beszélve a klímaváltozás elleni küzdelemről - áll az Amerikai Tüdőszövetség (American Lung Association - ALA) legfrissebb, Zeroing in on Healthy Air című jelentésében - írja a Green Car Reports.
A tüdőgyógyászokat tömörítő szervezet szerint minél hamarabb át kellene állni az elektromos - zéró emissziós - autók, illetve a megújuló energiaforrások használatára. Az ALA számításai szerint, ha az összes amerikai személyautót elektromosra cserélnék 2035-ig, a kis és nagyméretű hasznogépjárműveket, furgonokat, teherautókat pedig 2040-ig, az több mint 1,2 billió (1 200 000 000 000) dollár megtakarítást jelentene az egészségügyi költségeket tekintve, 2020 és 2050 között. Ha ez sikerülne, 2030-ban már 27,8 milliárd dollárt takarítana meg az amerikai egészségügy, 2050-ben pedig már 62,4 milliárd dollárt - és akkor csak az USA autóparkjáról beszéltünk.
Az elektromos autók megjelenése rendkívül pozitív hatással lenne a társadalom egészségére (Fotó: Columbus.gov)
Az ALA szakértői szerint ez az átállás 110 ezer idő előtti halálozást és közel hárommillió asztmás rohamot akadályozna meg. A levegő minőségével összefüggő betegség miatt kiesett munkanapok száma pedig meghaladná a 13 milliót ebben az időszakban.
Ez pedig csak az amerikai adat, azonban ennek hatására a klímaváltozás által okozott globális károkat is enyhíteni lehetne: több mint 1,7 billió dollárt lehetne megspórolni, azáltal, hogy azt nem kellene elkölteni a szélsőséges időjárás miatti helyreállításra.
Az emisszió csökkentése világszerte is nagyon komoly megtakarítást tenne lehetővé (Fotó: Bayareametro.gov)
Az ALA, amely már több mint egy évtizede kampányol az elektromos autózásért, rámutatott, hogy a közlekedés miatti légszennyezés aránytalanul sújtja a hátrányosabb helyzetű társadalmi rétegeket. A gyors reagálással már 2030-ra 6 százalékkal lehetne csökkenteni a nitrogén-oxid emissziókat, 8 százalékal pedig az autók fényezéséhez is használt anyagokból felszabaduló, úgynevezett illékony szerves vegyületek (volatile organic compound - VOC) kibocsátását. Az üvegházhatású gázok emissziója pedig 14 százalékkal csökkenne.
Előre az elektromos haszonjárművekért!
A szervezet jelentése kiemelten hangsúlyozza, hogy mennyire fontos lenne az áruszállításban használt haszonjárművek, azaz, főleg a kamionok elektromos hajtásra való átállítása, amely csak az USA területén az ózon-, illetve a különféle nitrogénoxidok kibocsátásának 59 százalékát adják, de innen származik a levegőben lebegő kisméretű részecskék emissziójának 55 százaléka is.
A megújuló energiára való átállás elengedhetetlen a pozitív hatásokhoz (Fotó: lbl.gov)
Az ALA szigorúbb szabályozást sürget a teherautók emissziós határértékeit illetően, a jelenlegi rendelkezések ugyanis nem segítik elő az elektromos teherautók fejlesztését és elterjedését - Európában ez utóbbit "trolikamionokkal" oldaná meg egy német projekt. A szervezet szerint az elektromos áram előállítását is komolyabban kellene koordinálni, hogy 2035-re az USA teljes áramtermelése karbonsemleges forrásokból érkezhessen.