Érdekes kísérletett végeztek el a Kia kutatói, amikor azt vizsgálták, hogy a vezetés közben pörgetett zeneszámok hogyan befolyásolják az elektromos autók hatótávját - írja az InsideEVs.
A dél-koreai autómárka kutatását dr. Duncan Williams, a University of Salford akusztikával és hangtudománnyal foglalkozó szakértője vezette. A vizsgálat során két, teljesen azonos Kia EV6-ot használtak, amelyekkel ugyanazon a 28,8 kilométeres (18 mérföldes) útszakaszon kellett végighajtania a kísérletben részt vevőknek.
A vezetés közben hallgatott zene jelentősen befolyásolhatja a vezetési stílust, ezáltal az autó hatótávját (Fotó: Unsplash/BezeVision)
A vizsgálat során háromféle zenét kellett hallgatniuk: Beethoven 9. szimfóniáját - amely a zeneszerző utolsó, befejezett alkotása - a The Weeknd 2020-as Blinding Lights című slágerét, illetve Adele Hello című balladáját.
A kísérlet ideje alatt a sofőröknek különféle szenzorokkal mérték a biometrikus reakcióit: a pulzusszámot, illetve a bőrük elektromos vezetőképességét, amely a szervezet hőháztartásának szabályozása mellett az érzelmi állapotról is árulkodik, akár pozitív, akár negatív érzelmekről van szó.
Az eredmény részben meglepő, részben érthető: a gyorsabb, lendületesebb számok - mint a The Weeknd slágere - hatására a sofőrök hajlamosabbak voltak dinamikusabban vezetni. Itt akár meg is állhatna a tudomány, hiszen ez alapján azt hihetnénk, hogy minél gyorsabb egy zene, annál gyorsabban vezetünk, azt hallgatva.
Itt azonban jött Adele balladája, a Hello, ami a három szám közül a legnyugodtabbnak számít: ezt hallgatva a sofőrök szívverése percenként 79 volt, míg Beethoven szimfóniáját hallgatva 111, a Blinding Lights során pedig akár 171-re is felugrott. Ez alapján logikus lenne a következtetés, hogy a brit énekesnő nótáját hallgató sofőrök vették igénybe legkevésbé az elektromos autó akkumulátorát.
Ez azonban nem így történt: a legtakarékosabbak akkor voltak az alanyok, amikor Beethovent hallgatták, ez nagyjából 7,7 százaléknyi töltöttséget emésztett fel menet közben. Adele dala lett a második, 13,3 százalékkal, míg az energikus, tempós The Weeknd-dal bizonyult a legkevésbé takarékosnak 23,6 százalékkal.
A két napos kísérlet során azt találtuk, hogy a zenének szinte drámai hatása van az elektromos autók hatótávjának változására. A különböző dalok eltérő elektrodermális aktivitást (EDA) produkáltak, de a megfigyelt alanyoknál jelentősen változott a vérnyomás mértéke is
- mutatott rá dr. Williams.
A szakember azt tanácsolja, hogy ha a maximális hatótávot szeretnénk kihozni az elektromos autónkból, kapcsoljunk be valamilyen nyugtató komolyzenét, ha viszont nem gond, hogy egy picit jobban merül az akkumulátor, nyugodtan választhatunk pörgősebb playlistet is.