Az Európát szorongató energiaválságot mindenki megérzi, emellett azonban az elektromos járművek terjedése és a mind újabb igények miatt is kulcsfontosságú a fenntartható energiaforrások minél hatékonyabb kiaknázása.
Ezen a téren ért el újabb mérföldkövet a Siemens, amely nemrég belevágott Németország legnagyobb zöld hidrogén üzemének fejlesztésébe. A német-cseh határtól rövid autóútra található Wunsiedel nevű kisváros így világszinten is fontos szereplőjévé válik az energiapiacnak: a Siemens üzeme évente körülbelül 1350 tonna zöld hidrogént állít elő.
Ez nagyjából 13 500 tonnányi szén-dioxid-emissziót is semlegesít majd. Utóbbi már csak azért is kulcsfontosságú, mert Wunsiedel már ma is klímasemleges, azaz, az energiafogyasztás a településen teljes mértékben megújuló forrásokból érkezik.
Zöld hidrogén - a fenntartható jövő kulcsa
Bár a zöld hidrogén - azaz a karbonsemlegesen előállított, energetikai felhasználású hidrogén - egyelőre apró szeletet jelent csak a kontinens energiamixében, ez hamarosan változni fog. Ez az iparág segíthet enyhíteni Európa gázfüggőségén, nem beszélve a környezetvédelmi, fenntarthatósági célok eléréséről.
A technológia ugyanis hamarosan megoldást hozhat az elektromos járművek egyik versenyhátrányára: a belső égésű motoros járművekhez képest lassú töltésre, hiszen a cseppfolyósított gázt ugyanúgy lehet majd tankolni, mint a benzint vagy a gázolajat. A személyautók mellett a tömegközlekedésben részt vevő buszok, illetve a logisztikai ipar alapköveit jelentő kamionok számára is jó alternatívát jelentő megoldással ugyanis lenullázható a közlekedés emissziója, miközben a gyakorlati használatban a sofőrök és utasok az elektromos autók csendes és dinamikus működésének előnyeit élvezhetik.
A zöld hidrogénnek azonban nem csak az utakon lesz fontos szerepe: a hajózásban és a vasúti közlekedésben is megjelentek már a hidrogén-üzemanyagcellás járművek, de az épületek energetikai rendszerei is üzemeltethetőek a környezetbarát technológiával.
Az üzem hivatalos megnyitóján jelen volt Markus Söder bajor miniszterelnök, Matthias Rebellius, a Siemens igazgatótanácsának tagja és Veronika Bienert, a Siemens pénzügyi szolgáltató üzletágának vezérigazgatója, akik átadták az üzemet az üzemeltetést végző WUN H2 képviselőinek.
A fejlesztés során a Siemens Smart Infrastructure fővállalkozóként felelt a hidrogénüzem építéséért és az intelligens villamos hálózat kiépítéséért. A Wunsiedel Energy Parkból érkező zöld hidrogént a környező régióban használják majd fel, jövő évben pedig elkészül egy hidrogén-töltőállomás is a helyszínen, amely a környék kereskedelmi és logisztikai járműflottáit szolgálja majd ki.
Épül a világ legnagyobb zöldhidrogén-gyára is
A Siemens Smart Infrastructure és a Shell Global Solutions International BV nemrég szándéknyilatkozatot írt alá a 2010 óta meglévő kooperációjára alapozva, és amelynek értelmében közösen aknázzák majd ki a zöld hidrogén termelésében és felhasználásában rejlő ipari lehetőségeket. Az energiatársaság egyik új projektjében, amely a világ egyik legnagyobb zöldhidrogén erőművének felépítését célozza, fontos szerep hárul a Siemensre: a tervezés, a kivitelezés, az áramelosztás, az alállomási automatizációs feladatok elvégzése lesz a német technológiai vállalat feladata. A Hollandiában 2025-ben elinduló üzemben a zöld hidrogén előállításának áramigényét az Északi tengeren szolgálatot teljesítő szélturbinákból származó energiával fogják biztosítani.
A Siemens elkötelezett az energiaelosztás folyamatos fejlesztése mellett is -, ezt nemrég bemutatott másik projektjük szintjén aláhúzza: egy olyan platformot hoztak létre, amely lehetővé teszi az elektromos energia blockchain-alapú kereskedelmét.