A mezőgazdaság a nagy huszadik századi népességrobbanás óta folyamatos versenyfutásban van önmagával. Először a termőterületek növelésével próbálkoztak orvosolni a problémát, de ez csak részmegoldás volt, miközben további gondokat eredményezett. Az új termesztési eljárásoktól, a termelő munkát segítő innovatív gépeken át, az extrém körülmények közt való termesztésig már sok újító ötlettel igyekezett felvenni a versenyt az emberi találékonyság a élelmiszerhiány rémével.
A Constellr nevű német techcég most egy új ötlettel állt elő. Olyan termésmegfigyelő műholdas rendszert készül kiépíteni, amely minden eddiginél pontosabb képet ad majd a gazdáknak terményeik állapotáról, és ehhez már támogatókat, beruházókat is talált.
Ha hihetünk a frissen alapított cég vezetésének, a rendszer minden eddiginél fejlettebb mikroszatelitekből álló gépparkkal van felszerelve, mely a jelenleg ismert legpontosabb termikus hiperspektrális képalkotó rendszert is magában foglalja. Ez olyan napi szintű adatokat gyűjt be az ellenőrzött területekről, amire mostanáig semmilyen korábban használt technológia nem volt képes.
A cég tavaly küldte fel tesztelésre az első képalkotó érzékelőjét a Nemzetközi Űrállomásra, de jövőre már élesben szeretné bevetni cipős doboz méretű hőkamerás műholdjait. A cég vezetője szerint négy ilyen műhold elegendő, hogy a föld bármely részén található termőföld illetve a rajta termesztett növény állapotáról pontos adatokat küldjön. Ezzel kenterbe verheti az Európai úrügynökség (ESA) Sentinel 3 nevű megfigyelő műholdjának teljesítményét. A Constellr ígérete szerint a technológia képes lesz felismerni a termés állapotában bekövetkező változásokat napokkal, vagy akár hetekkel a látható jelek bekövetkezése előtt.
"Az éghajlatváltozás a legfőbb kihívás, amellyel generációnknak szembe kell néznie, és a hatásai elleni küzdelem során biztosítanunk kell, hogy a globális élelmiszer- és vízrendszerek kitartsanak az alternatív megoldások megtalálásáig"
- nyilatkozta Steven Jacobs a vállalat egyik fő befektetőjének üzleti partnere.