A Nap egyike a legtisztább energiaforrásoknak, amit ma az ember használni tud. Nem csoda hát, hogy rengeteg innováció, találmány és kutatás tárgya a természet ajándékának minél nagyobb arányban történő hasznosítása.
Bár a szilícium alapú panelek gyártása a 20. század közepén elkezdődött már, hosszú volt az út a technológia gazdaságossá és hatékonnyá válásig. A klíma védelmének érdekében tett vállalásaink szükségessé teszik, hogy a technológiát a jövőben is tökéletesítsük, illetve még szélesebb körben használjuk.
Egy ausztrál egyetem és egy kínai kutatócsoport szakemberei most egy közös program keretében rekordot döntöttek a napelemek vékonyságának tekintetében. A Curtin Egyetem és a LONGi Green Energy Technology dolgozói közös fejlesztésének eredménye egy 50 mikrométer vastagságú napelem, ami gyakorlatilag vékonyabb, mint egy emberi hajszál.
Bár ezek a panelek egy papírlapnál is keskenyebbek, hajtogatni azért nem lehet őket, ellenben tekercselhetők, ami megkönnyíti a világűrben történő hasznosításukat. Egy műholdon például sokkal könnyebbé válik a kiszolgált inverterek pótlása, cseréje.
Ezen felül van egy másik komoly előnye a merev, vastag lapokkal szemben: lényegesen kevesebb alapanyag felhasználásával gyárthatóak le, ami a termék költségeit és súlyát is csökkenti.
Az új találmánynál megoldást találtak egy fontos hátrányra, ami miatt problémás volt eddig a túl vékony napelem-lapok használata, ez pedig az energiahatékonyság. Az új fejlesztés ebben is lényegesen jobbnak bizonyult elődeinél. A nemzetközi együttműködést tovább folytatva a kutatás résztvevői a jövőben még rugalmasabb napelemeket szeretnének kifejleszteni.