Napjainkban egyre fontosabbá válik a fenntarthatóság, ahogy egyre többen elkezdik belátni, hogy a bolygó erőforrásait nem lehet a végtelenségig facsarni. Ha mindenki csak egy picit tudatosabban élne, máris óriási lépést tehetnénk egy zöldebb jövő felé. Tényleg nem kell nagy dolgokra gondolni, csupán pár olyan apróságra, amellyel nem okozunk magunknak indokolatlan kényelmetlenségeket, cserébe viszont hatékonyan hozzájárulhatunk saját öko-lábnyomunk csökkentéséhez. Lássuk, mire érdemes figyelni!
Takarékoskodj az energiával!
Rengeteg áramfogyasztó kütyüvel, készülékkel osztjuk meg az otthonunkat, ezért fontos, hogy ha csak tehetjük, olyan modellt válasszunk, amely a lehető legkevesebb energiát fogyasztja. Természetesen, a már meglévő készülékeket nem kell kidobni, hiszen azzal is tehetünk a fenntarthatóságért, ha minél kevesebbszer vásárolunk új gépeket, eszközöket, ha pedig valami elromlik, akkor először megpróbáljuk megjavítani.
Ha mindig lekapcsolod a villanyt, ott, ahol nincs rá szükség, máris tettél egy lépést a fenntarthatóságért (Fotó: Unsplash/Jasmin Sessler)
Azonban, ha mindenképpen új berendezést kell vásárolnunk, válasszuk azt, amelyik megfelel az igényeinknek, de a legalacsonyabb az energiafogyasztása. Emellett, fogadjunk meg szüleink, nagyszüleink tanácsát és tényleg kapcsoljuk le a villanyt ott, ahol éppen nem tartózkodunk. Érdemes kihúzni a konnektorból azokat az eszközeinket, amelyeket nem használunk, de a töltőket se hagyjuk bedugva, mert bár az újabb telefonok, laptopok töltői már elég okosak, de egy kevés energiát így is elpazarolnak, nem beszélve arról, hogy a bedugva hagyott töltő potenciálisan tűzveszélyes is lehet.
Hasonlóképpen, ha csak tehetjük, igyekezzünk takarékoskodni a vízzel, ne folyassuk feleslegesen a csapot, sőt, ha lehet, ruházzunk be olyan csaptelepre és zuhanyfejre, amely a megfelelő nyomás megtartása mellett kevesebb vizet használ fel. Ugyanez igaz a fűtésre is: gondoskodjunk róla, hogy a szigetelés megfelelő legyen, ugyanis az energiahatékonyság növelésével sokat tehetünk az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért. Érdemes elgondolkodni azon is, hogy inkább felveszünk egy pulóvert vagy bebugyoláljuk magunkat egy puha pokrócba és nem a fűtést csavarjuk fel két-három fokkal. Ha mégis az utóbbi mellett döntenénk, csukjuk be az ablakokat, hogy ne az utcát fűtsük a drága energiával.
Használj fenntartható anyagokat otthon!
A bútoraid, a szőnyegek, de még a falakat borító festék is lehet környezetbarát. Természetesen nem kell egyből nekiesni a lakásnak és mindent kidobni, ami nem felel meg a fenntartható elvárásoknak, de tartsd szem előtt, hogy ha legközelebb be kell szerezni egy új széket, asztalt, vagy szekrényt, akkor az olcsó tömegtermékek helyett inkább válassz olyat, amit a közeledben élő mesterember készített, lehetőleg szintén hazai alapanyagokból.
Ez főleg azért lényeges, mert a külföldi árucikkeket ide is kell szállítani, aminek elég komoly a környezeti terhelése, így azzal is sokat tehetsz a fenntarthatóságért, ha a rövidebb ellátóláncokra szavazol.
Vásárolj tudatosan!
Ha pedig már itt tartunk, lehet, hogy egy-egy bútordarab vagy más lakberendezési tárgy drágább, mint a többi, de lehet, hogy jóval több ideig tudnád használni, mintha befizetnél egy olcsó bóvlira, amit egy-két éven belül újra le kellene cserélned. Nézd meg azt is, hogy milyen alapanyagokból készül az a bútor, szőnyeg vagy más használati tárgy, amire szükséged van és válaszd azt, amelyik a lehető legfenntarthatóbb módon készült. Ma már egyre több cég használ kifejezetten újrahasznosított alapanyagokat, így érdemes egy kis piackutatást végezni, mielőtt elszánnád magad a vásárlásra.
Cseréld le az egyszer használatos termékeket - például a szatyrokat, zacskókat - fenntartható anyagból készült darabokra (Fotó: Unsplash/Artem Beliaikin)
Kerüld a műanyag csomagolású termékeket és az egyszer használatos dolgokat, mint az eldobható evőeszközök, poharak, tányérok, és pótold ezeket valamilyen környezetbarát anyagból készülő, tartós változattal. Ma már szinte mindenből vásárolhatsz fenntartható módon készülő alternatívát, még akár az uzsonnára magaddal vitt szendvics csomagolására is van újrahasznosítható - és az átázó szalvétánál sokkal praktikusabb - megoldás.
Hasznosítsd újra, amit csak lehet!
Ma már minden társasházban ott vannak a szelektív szemétgyűjtők, azonban ezen felül is tehetsz azért, hogy fenntartható életmódot folytass! Például, a megunt, vagy csak a helyet foglaló könyveidet, régi ruhákat, bútorokat ne dobd ki, hanem adományozd a rászorulóknak. Ami a ruhákat illeti, egyre népszerűbbek azok a szolgáltatások, ahol a régi, de jó állapotú darabokat bizományba adhatod, vagy elcserélheted, hasonlóan, használt, de menő darabokra. Ha egy picit is érdekel a divat, érdemes körülnézned ezen a téren, mert sokszor sokkal jobb üzletet csinálhatsz, mintha valamelyik fast fashion üzlet polcáról levennéd a tucatárut.
Minden elektronikus eszközből válaszd az energiatakarékosabb modelleket (Fotó: Unsplash/Devin Avery)
Takarékoskodj az élelmiszerrel is, hiszen sajnos világszerte óriási az élelmiszerpazarlás: sokkoló, de a bolygón előállított élelmiszerek legalább egyharmada kerül a szemétbe, anélkül, hogy megennénk. A szerves hulladékot - kávézacc, zöldséghéj, stb. - komposztáld és később adagold a növényeid virágföldjéhez, amivel egyből két legyet is üthetsz egy csapásra: megkíméled a környezetet a szerves hulladékokból felszabaduló bomlástermékektől - a kávézacc például óriási mennyiségű metánnal terheli a légkört - és a növényeid is hálásak lesznek az extra tápanyagért.
Mint látható, nem kell aszkéta hippivé változnod ahhoz, hogy fenntarthatóbb, környezetkímélőbb módon élj, elég csupán pár apróságra rászoknod, és máris tettél valamit a bolygó megmentéséért.