Az úgynevezett fast fashion cégeknek nem túl jó a bizonyítványa, ha a környezetvédelemről van szó: több cégről is kiderült már, hogy nem átall gyerekmunkát igénybe venni a termékei készítése során, de olyanok is vannak, akik a nyakukon maradó készletet egyszerűen elégetik, vagy, ha lehet még rosszabbul dönteni: kidobják valamelyik sivatag közepére.
A világ legnagyobb online ruhakereskedőjének tartott SHEIN termékeiről viszont most kiderült, hogy még annál is rosszabbak, mint amit az eddigiek alapján sejteni lehetett: a Euronews értesülései szerint a naponta 35 000 és 100 000 ruhadarabot legyártó cég termékei olyan mennyiségű mérgező vegyi anyagokat tartalmaznak, ami alapján az Európai Unióban nem is lehetne azokat forgalmazni.
A SHEIN kínálatának egyes darabjait a németországi Greenpeace aktivistái elemezték: összesen 47 terméket vizsgáltak meg és azt találták, hogy azok 15 százalékában az uniós határértékeket jócskán meghaladó mennyiségben találhatóak meg a veszélyes vegyi anyaogk, amelyek akár a fogyasztók egészségét is károsíthatják, illetve súlyosan szennyezik a környezetet is.
A németországi Greepeace vizsgálati eredményei kimutatták a veszélyes vegyi anyagok jelenlétét, amelyek a SHEIN ultra fast fashion üzleti modelljét támasztják alá, és amelyeket mindennek lehet nevezni, csak épp jövőállónak nem. A Shein veszélyes anyagokat tartalmazó termékei elárasztják az európai piacot, amellyel megszegik a szabályokat - amelyeket a hatóságok meg sem próbálnak betartatni
- mutatott rá Viola Wohlgemuth, a németországi Greenpeace mérgező anyagokkal és körkörös gazdasággal foglalkozó szakértője.
A hírcsatorna kereste a SHEIN képviselőit a témával kapcsolatban, ám november 25. óta nem kaptak választ a kérdéseikre.
Az elemzés során megvizsgált 47 termék közül 15 esetén találtak olyan, potenciálisan veszélyes vegyületeket, amelyek szintje aggasztó mértékű, míg 7 termék esetén a vegyi anyagok szintje olyan magas, hogy azok forgalmazása már uniós szabályokba ütközik. Öt termék pedig legalább 100 százalékkal haladta meg az EU által előírt határértékeket.
A Greenpeace jelentése szerint a vizsgált cipőkben ftalátok jelenlétét mutatták ki - jelentős mennyiségben - amelyek befolyásolhatják a termékenységet, és káros hatással lehetnek a gyerekek fejlődésére, míg egy gyerekruhában a mérgező és rákkeltő hatású formaldehidre bukkantak.
A Greenpeace rámutat, hogy a hasonló vegyi anyagok a levegőbe vagy a vízkörforgásba bekerülve jelentenek fenyegetést az emberi egészségre, de a különböző ökoszisztémákra is, emellett elejét veszik, hogy a fast fashion ruhákat megfelelően lehessen újrahasznosítani.
Wholgemuth szerint az Európai Unió az úgynevezett REACH-törvénycsomag révén egyértelműen szabályozza a ruházati termékekben használt vegyi anyagok koncentrációját, azonban a szabályok betartatására egyelőre nem látszik határozott politikai szándék a tagországokban.
A Greenpeace adatai szerint a divatipar felelős a globális szén-dioxid emisszió több mint 10 százalékáért, miközben körülbelül százmillió tonna kőolajat használ fel évente, többek között a ruhák alapanyagként gyakran használt poliészter előállítására. A fast fashion cégek viszont annyira túltermelik a készleteiket, hogy minden egyes másodpercben elégetnek vagy szeméttelepre dobnak egy kamionnyi - sok esetben egyáltalán nem használt - ruhát. A SHEIN weboldalának egy idei elemzése szerint a cég termékeinek 70 százlékát kevesebb mint három hónapig árulják csupán.
A fast fashion cégek üzleti modellje teljesen összeegyeztethetetlen a klímabarát jövőképpel, az ultra fast fashion márkák megjelenése pedig csak tovább súlyosbítja a klímakatasztrófát. Ezt alapjaiban kellene felszámolni, szigorú törvényhozás segítségével
- hangsúlyozta Viola Wohlgemuth.