A műanyaghulladék komoly probléma világszerte, még úgy is, hogy a műanyagokkal kapcsolatban bizony makacs tévhitekkel találkozhatunk - köztük olyanokkal, amelyek épp az egyszer használatos termékekre vonatkoznak. Ettől függetlenül, nem baj, ha nem csomagolunk mindent hat réteg műanyagba (vagy bármilyen más anyagba).
Néhány éve jelentek meg hazánkban az első csomagolásmentes boltok, ahol már lehetett hozott zacskóba, dobozba kérni a portékát, vagy esetleg csinos, visszaváltható üvegekben-flakonokban lehetett hozni-vinni az árut.
A koronavírus megjelenése betett a csomagolásmentes trendnek (Fotó: Unsplash/Maddi Bazzocco)
A Street Kitchen számolt be róla, hogy a trend éppen akkor robbant volna igazán nagyot, amikor megérkezett a koronavírus-járvány, ami rövid úton lenullázta a csomagolásmentes boltok forgalmát. Bár a kutatások azóta bebizonyították, hogy különféle felületek közvetítésével nem, vagy legfeljebb nagyon-nagyon ritka esetben terjed a kórokozó, ezt azonban 2020 elején még senki sem tudta, így nem meglepő, hogy a covid megjelenését követően a legtöbben igyekeztek biztosra menni.
A gasztroportál szerint már tavaly bezárt a Naeked, amely a Déli pályaudvar környékén várta a környezettudatos vásárlókat. Most pedig a Ligeti bolthálózata is bejelentette, hogy kénytelenek lehúzni a rolót a visszaeső kereslet miatt.
Szerencsére nem kell örökre elbúcsúzni a csomagolásmentes boltoktól
A Street Kitchen arra is rámutatott, hogy egyes, optimistább becslések szerint az évtized végére komolyan felpöröghet a csomagolásmentes vásárlás. Emellett jó hír, hogy a már négy helyszínen elérhető Pancs boltok továbbra is működnek, sőt még bővíteni is tudták a hálózatot, a budai Fő utcában működő Ne pazarolj pedig továbbra is zavartalanul üzemel.
A csomagolásmentes trend megerősödve térhet vissza (Fotó: Unsplash/Steven Ungermann)
Szintén pozitívum, hogy az élelmiszergyártók közül egyre többen ismerik fel a műanyag csomagolás hátrányait és váltanak fenntarthatóbb megoldásokra, illetve, az úgynevezett vegán pókselyemnek nevezett anyag is komoly lehetőségeket rejt a műanyaghulladék mennyiségének csökkentését illetően. Bár főleg nem a csomagolást érinti, de szintén örvendetes a növényi alapú műanyagok egyre gyakoribb használata, amelyből például a Casio legújabb órái is készültek.