Javában zajlik az ausztrál nyílt teniszbajnokság, a január 9-én kezdődött Australian Open, amelyről idén főleg a szerb világelső Novak Gyokovics botránya miatt lehetett hallani. Most azonban egy látványos installáció miatt is érdemes a déli félteke felé fordulni: az adidas és az óceánok védelmével foglalkozó Parley for the Oceans nevű szervezet egy hatalmas, vízen úszó teniszpályát hozott létre, amellyel az óceánokat szennyező műanyaghulladék problémájára szeretnék felhívni a figyelmet - írja a designboom.
A Nagy-korallzátony 2000 kilométer hosszú, teljes területe 34,4 millió hektár - az űrből is látható (Fotó: www.state.gov)
A pálya kizárólag újrahasznosított műanyagból készült, az alapját pedig egy speciális uszály adja, amely egyébként gyakori vendég a korallzátony környékén, mivel különféle óceáni környezetvédelmi projektek kivitelezéséhez használják.
A teniszpályát ismert ausztrál sportolók avatták fel, mint például az olimpiai aranyérmes kenus Jess Fox, illetve a 2000-es ötkarikás játékok legeredményesebb ausztrál sportolója, az akkor öt aranyat is begyűjtő úszó, Ian Thorpe.
A sportszergyártó egy új teniszruha-kollekciót is bemutatott az úszó teniszpályán, amelyet a Parley for the Oceans-szel együttműködve hoztak létre. A Parley már 2015 óta segíti a céget fenntarthatóbb és újrahasznosított műanyagot tartalmazó sportruházat készítésével. A most bemutatott kollekció is kizárólag az óceánból gyűjtött műanyaghulladékból készült, kék-fehér-narancsvörös színvilága pedig a korallzátony élővilágára utal. Az adidas az installáció bemutatásakor bejelentette, hogy 2025-re minden termékükhöz kizárólag újrahasznosított műanyagot használnak majd fel.
Az adidas és a Parley for the Oceans úszó teniszpályája a műanyaghulladék problémájára hívja fel a figyelmet (Fotó: adidas)
"Igyekszünk a műanyaghulladékot még azelőtt begyűjteni, hogy egyáltalán bekerülne az óceánokba, majd alapanyagként használjuk fel" - mutatott rá Shannon Morgan, az adidas csendes-óceáni régióért felelős vezetője. "Az Australian Open során több sportolót is lehet majd látni, akik az ilyen anyagokból készült ruhákban lépnek majd a pályára. Így a világ egyik legnagyobb sporteseményén keresztül mutathatunk rá a Nagy-korallzátony szépségeire."
Az úszó teniszpályát a fenntarthatóság jegyében nem szedik majd szét, hanem egy ausztrál iskolának adományozzák, ahol a diákok sportolhatnak majd rajta.
Nem az adidas az egyetlen, amely sportszerekkel küzd a műanyaghulladék ellen: egy finn cég például kávézaccot használ fenntartható cipői készítéséhez. A divatipar és a környezetszennyezés kapcsolatáról szintén nemrég írtunk.